چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ ساعت ×

ایوان مدائن؛آئینه ای برای عبرت

شناسه : 1045 99 بازدید

این روزها ویرانی بخشی از بنای تاریخی ایوان مدائن یا همان ایوان کسری سبب بروز دغدغه های به حق برخی از فعالان حوزه میراث فرهنگی و علاقه مندان به هویت ملی شده است.دغدغه به جایی که باید آن را در صیانت از قلمرو جغرافیایی،تاریخی وفرهنگی ایران پاس داشت. البته این بنای تاریخی از جنبه ویرانی […]

ایوان مدائن؛آئینه ای برای عبرت
پ
پ

این روزها ویرانی بخشی از بنای تاریخی ایوان مدائن یا همان ایوان کسری سبب بروز دغدغه های به حق برخی از فعالان حوزه میراث فرهنگی و علاقه مندان به هویت ملی شده است.دغدغه به جایی که باید آن را در صیانت از قلمرو جغرافیایی،تاریخی وفرهنگی ایران پاس داشت. البته این بنای تاریخی از جنبه ویرانی بخشی از کنگره های ایوان در هنگام ولادت پیامبر اسلام(ص) نیز واجد ارزش و نیازمند توجه است.
متاسفانه حساسیت تاریخی و فرهنگی ما نسبت به سرمایه های فرهنگی،تاریخی کشورمان بسیار کم است و تنها اگر دست طبیعت یا بشر با تخریب و… گزندی بر این آثار وارد کند،واکنش ما را بر می انگیزد. و در شرایط معمول ما از کمترین دانش و توجه نسبت به این آثار بی بهره ایم! ایوان کسری از این حیث آنچنان که پروین اعتصامی سروده است،بس قصه های پنهان و آشکار دارد! قصه های آشکار ایوان کسری را از فرو ریختن بخشی از کنگره آن در هنگام ولادت پیامبراکرم(ص) تا غارت نفایسش در هنگام جنگ سپاه خلیفه دوم با سپاه ساسانی و … را بسیار شنیده ایم؛اما از قصه های پنهانش هیچ نشنیده ایم!
شاید بد نباشد بدانیم و به خاطر بسپاریم که اگر ایوان کسری،اکنون پابرجاست و ما دغدغه آسیب بخشی از آن را داریم مرهون همت و تدبیر یک خراسانی است! آری؛ خالدبن برمک که از برمکیان خراسان بود در هنگام بنای شهر بغداد عهده دار وزارت منصور عباسی بود،و منصور را که میخواست از مصالح ایوان کسری برای بنای بغداد استفاده کند را منصرف کرد و با تدبیر خود یکی از آثار تاریخی ایران را حفظ نموده است.
در دوران حضورم در سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در معیت یکی از مقامات دولت نهم توفیق بازدید و دیدار از این بنای تاریخی را داشته ام، بنایی که استواریش بیش از آنکه روایتگر و سندی برای فرهنگ ایرانی باشد،یادآور مجد و عظمت پیامبر مهر و رحمت(ص) است که خداوند متعال از یمن قدوم مبارکش در عالم کنگره های این بنای عظیم را به لرزه درآورده است تا تذکری باشد برای عالم!

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.